Zašto je važno redovito čišćenje klime?
Učinkovitost rada uređaja

Redovito čišćenje klime nije samo dobra ideja, već preduvjet za njezin normalan i ispravan rad. Pravilno održavana klima radit će učinkovito, dugotrajno i bez naglih povećanja potrošnje energije, što je uvijek dobro za novčanik.
Čišćenje filtera za zrak, brisanje prašine i lišća s vanjske jedinice te higijena izmjenjivača topline i ventilatora spriječit će kvarove zbog kojih dolazi do curenja vode, stvaranje leda i inja, neugodnih mirisa i slabog hlađenja ili grijanja.
Kvaliteta zraka u prostoru

Normalna kakvoća zraka je iznimno bitna za zdravlje vas i vaše obitelji. Zatvoreni prostori u kojima se svakodnevno boravi zahtijevaju dobru ventilaciju i cirkuliranje zraka, kontroliranu razinu vlage, ali i čist zrak koji dolazi kroz prozore ili iz klima uređaja.
Klime to omogućuju samo ako su čiste, jer inače u njima dolazi do razvoja raznih bakterija i plijesni, nakupljanja prašine i sitnih insekata, zbog čega će zrak biti nepovoljne kvalitete.
Sprječavanje neugodnih mirisa, alergija i bolesti

Razvoj bakterija i plijesni događa se zbog kondenzacije vlage u unutrašnjosti klima, što ih čini savršenim mjestom za razmnožavanje mikroorganizama. Jedan od najopasnijih je legionela, bakterija koja vreba u klima uređajima, onečišćuje zrak i tako uzrokuje atipičnu upalu pluća kod onih koji ga udišu.
Druge bakterije i plijesan mogu uzrokovati kronični kašalj te iritaciju očiju i kože, a kod onih koje pate od alergija ili imaju osjetljiv respiratorni sustav mogu izazvati i teže posljedice.
Naravno, razvoj štetnih organizama zna biti popraćen i neugodnim mirisom. To je možda više kozmetički problem, no svakako dobar indikator da je vrijeme da u ruke uzmete sredstvo za čišćenje klima uređaja i bacite se na posao.
Dugovječnost klima uređaja

Nijedan uređaj nije vječan, no redovitim održavanjem ćete značajno doprinijeti dugovječnosti uređaja. Čiste klime neće imati većih oscilacija u radu i neće se toliko često kvariti i popravljati, što znači dulji vijek trajanja!
Kako očistiti filtere klime?

Ako vas zanima kako očistiti klimu, pročitajte naše detaljne upute za čišćenje jednog od najbitnijih dijelova: filtera.
Isključivanje uređaja
Prvi korak u čišćenju je da obavezno ugasite klima uređaj i isključite ga iz struje. Električni udar nije poželjan dio ovog procesa.
Vađenje i pranje filtera pod mlazom vode
Na unutarnjoj jedinici klime (dakle uređaju koji se nalazi u prostoriji) otvorite poklopac i izvadite filter. Ako niste sigurni kako se to radi na vašem modelu uređaja, pročitajte u uputama za korištenje. Uklonite veće komade prljavštine i filter operite u toploj vodi, eventualno uz dodatak blagog deterdženta. Filter tretirajte dezinfekcijskim sredstvom, ali bez prejakog trljanja.
Sušenje i vraćanje filtera
Nakon filtera operite i poklopac klime, zatim oboje dobro osušite bez dugotrajnog izlaganja suncu. Kad ste sigurni da su potpuno suhi, filter i poklopac vratite na mjesto.
Koliko često čistiti filtere?

Filter obavezno čistite minimalno jednom godišnje, idealno prije ljeta. Prije toga se uređaj ne koristi, pa se nakupi prašina i zaostala nečistoća od prijašnje ljetne sezone. Naravno, ako u domu imate grijanje na klimu, taj biste proces trebali obaviti dva puta godišnje, prije svakog perioda korištenja. To su minimumi, no zapravo bi bilo najbolje filtere očistiti svakih mjesec-dva u periodu kad ih koristite, kako biste stalno udisali čist i kvalitetan zrak.
Čišćenje izmjenjivača topline i ventilatora

Zašto je važno čišćenje izmjenjivača?
Zrak koji klima ohladi i vraća u prostoriju prolazi kroz filter na kojem se zadržava prljavština i štetni mikroorganizmi. Međutim, dio mikroba i čestica zna ostati na izmjenjivaču topline. Kako ne bi došlo do stvaranja svakakvih bakterijskih kultura i naslaga koje smanjuju protok zraka, potrebno je i ovu komponentu temeljito očistiti.
Koraci za sigurno čišćenje
Izmjenjivač topline se treba čistiti odgovarajućim sredstvom, a zahtijeva i skidanje vanjskog kućišta uređaja. Da biste bilo sigurni da je sve dobro odrađeno, bolje je pozvati ovlaštenog servisera, odnosno obaviti ovaj postupak tijekom redovnog godišnjeg servisa.
Dezinfekcija klime: kako ukloniti bakterije i gljivice?

Kako klima ne bi postala plodno tlo za razmnožavanje gljivica, u proces čišćenja treba obavezno uključiti i dezinfekciju.
Najbolji proizvodi za dezinfekciju klime
Danas su na tržištu dostupna brojna dezinfekcijska sredstva koja sprječavaju razvoj plijesni, gljivica i bakterija, lako se koriste, ugodnog su mirisa, sigurni za upotrebu a zadovoljavaju stroge higijenske standarde. Neki su i nježni za ljudsku kožu i ne nagrizaju materijale, pa ih nije potrebno ispirati. Za čišćenje klime najpouzdanija su sredstva kao Zep Zepynamic A, innoLAB PRO, Klimasept ili Zep Venture.
Kako pravilno koristiti sredstvo za čišćenje klime?
Koje god sredstvo za čišćenje klime odabrali, možete biti sigurni u to da ćete obaviti temeljitu dezinfekciju klime. Naravno, ako sredstvo pravilno koristite. Bilo da se radi o spreju ili pjeni, sredstvo trebate nanijeti na površine izvan i unutar klime te ostaviti da djeluje desetak minuta. Nakon toga sredstvo uklonite vlažnom krpom, osim ako ne piše izričito da ga nije potrebno ispirati.
Savjeti za održavanje klime prije i tijekom sezone

Čišćenje filtera možete obaviti nekoliko puta u svakoj sezoni korištenja, no pored toga preporučujemo da prije sezone napravite detaljniji servis kod stručnjaka. Ono je više tehničke naravi i serviser obavlja stvari koje vi ne možete, poput dopune plina, gore navedenog čišćenja izmjenjivača topline, ispitivanja funkcionalnosti i slično.
Priprema klime za sezonu hlađenja ili grijanja
Čišćenje filtera možete obaviti nekoliko puta u svakoj sezoni korištenja, no pored toga preporučujemo da prije sezone napravite detaljniji servis kod stručnjaka. Ono je više tehničke naravi i serviser obavlja stvari koje vi ne možete, poput dopune plina, gore navedenog čišćenja izmjenjivača topline, ispitivanja funkcionalnosti i slično.
Održavanje tijekom sezone
Svaki uređaj je potrebno održavati, bila to inverter klima, prijenosna klima ili neki kompaktniji model, kao prijenosni klima uređaji bez ispušne cijevi. Provjeravajte da na vanjskim jedinicama nema lišća, granja, insekata, a unutarnje periodički dezinficirajte i očistite im filter.
Profesionalno čišćenje klima uređaja

Kada angažirati stručnjaka?
Objasnili smo kako možete samostalno očistiti klimu, no u nekim slučajevima je bolje angažirati stručnjaka. Ako primijetite nepravilnosti u radu uređaja (da klima slabo hladi, proizvodi čudne zvukove i slično), obavezno zovite ovlaštenog servisera da provjeri o čemu je riječ.