Postavljanje parketa: Kompletan vodič

Otkrijte sve što trebate znati o postavljanju parketa - od pripreme podloge do završne obrade - uz korisne savjete i trikove za besprijekoran rezultat.
 
Malo što nas može toliko razvedriti rano ujutro kao kada zakoračimo na topli, glatki parket u dnevnoj sobi. Pod stopalima se osjeća čvrstoća pravog drveta, a svaki korak pruža jedinstven osjećaj savršene udobnosti. To je čarolija parketa – pravi izbor može transformirati prostor i svakodnevne trenutke učiniti posebnima.
 
Odabirom kvalitetnog parketa i pravilnim postavljanjem stvara se prostor koji zrači toplinom i elegancijom. U ovom vodiču naučit ćete kako ispravno pripremiti podlogu, koji su koraci u postavljanju parketa te kako izbjeći česte greške kako bi vaš parket dugo ostao prirodan i postojan.
 
Bez obzira na to postavljate li parket sami ili ste angažirali stručnjaka, razumijevanje koraka pomoći će vam da postignete najbolji mogući rezultat. Saznajte koje vrste parketa postoje, kako odabrati prave alate i pribor za oblaganje poda, i kako izbjeći najčešće greške u ovom kompleksnom procesu.

Priprema za postavljanje parketa

Prije nego što počnete postavljati parket, važno je isplanirati sve korake, osigurati da imate sav potreban materijal i dobro pripremiti prostoriju.

Odabir parketa

Na tržištu postoje razne vrste parketa, a u nastavku ćemo pobrojati neke od najčešćih. 
 
  • Klasični (ili masivni) parket izrađuje se od masivnog drveta poput hrasta, jasena, bukve ili oraha. Njegove daske debljine su između 18 i 22 mm, što ga čini izuzetno čvrstim i dugotrajnim. 
  • Industrijski se parket izrađuje od manjih lamela drveta koje se povezuju u kompaktnu cjelinu. Tanji je od klasičnog, obično debljine između 10 i 15 mm, ali je izuzetno otporan na habanje. 
  • Lamelni parket izrađuje se od višeslojnih panela drveta, pri čemu je gornji sloj izrađen od plemenitog drveta poput hrasta ili jasena. Tanji je od klasičnog parketa, s debljinom od 8 do 10 mm, što ga čini lakšim za postavljanje i povoljnijim. 
  • Lam je popularan zbog svoje cijene i estetske vrijednosti, ali ima ograničenu mogućnost brušenja. Od lamelnog se parketa po tome što se izrađuje od jednoličnih komada drveta bez višeslojnih struktura i debljine je od 10 do 14 mm.

Alati za postavljanje parketa i dodatni materijali

U ranijem tekstu pokazali smo vam sve što trebate znati za postavljanje laminata, a sada nastavljamo istim tempom. Postavljanje parketa trebat će vam osnovni alati i pribor za oblaganje poda kao što su: libela, čekić, gumeni batić, pila, podloga za podno grijanje i klinovi za održavanje razmaka. Osim toga, trebat će vam ljepilo za parket ili traka za slaganje dasaka ako koristite tzv. klik-sustav. Priprema tih materijala unaprijed omogućit će vam brže i preciznije postavljanje.

Priprema inicijalne podloge i parketa

Prije nego što počnete slagati svoje umjetničko djelo od dasaka, važno je da pripremite podlogu na koju će se parket postaviti.

Provjera ravnine i čistoće podloge

Ravna i čista podloga osigurava dugotrajnu stabilnost parketa. Preporučuje se da odstupanja u razini ne prelaze 2 milimetra. Svaka neravnina može uzrokovati oštećenja dasaka ili smetnje u spojevima. Čišćenje podloge od prašine, ostataka ljepila ili starih premaza također je važno kako bi se postigla čvrsta povezanost.

Priprema parketa za postavljanje

Preporučuje se da se parket prije postavljanja prilagodi uvjetima u prostoriji. Ostavljanje dasaka u prostoriji barem 48 sati prije nego započnete s radom omogućit će drvetu da „udahne“ zrak i prilagodi se vlažnosti i temperaturi prostora. Ako se taj korak preskoči, može doći do savijanja ili pukotina nakon postavljanja.
 
Parket se ne ponaša kao, recimo, vinil podne obloge, koje su načinjene od sintetičkog materijala, nego je prirodan materijal koji se prilagođava uvjetima prostora u kojem se nalazi. Zato se prema njemu moramo odnositi s povećanom pažnjom.

Idealni uvjeti za postavljanje parketa

Uvjeti u prostoriji trebali bi biti optimalni za postavljanje parketa. Temperatura bi trebala biti između 18 i 22 stupnja Celzijusa, a vlažnost zraka između 45 i 65 posto. Podni sloj bi trebao biti suh, s maksimalno 2 % vlage za betonske podloge.

Postavljanje parketa – korak po korak

Postavljanje parketa složen je proces koji treba uključivati nekoliko preciznih koraka kako bi rezultat bio besprijekoran.

1. Postavljanje podloge

Podloga za podno grijanje ili obična podloga prva je komponenta koju treba postaviti prije parketnih dasaka. Prava podloga osigurava stabilnost parketa, apsorbira zvuk koraka te štiti parket od vlage. Ako postavljate parket na podno grijanje, provjerite je li podloga kompatibilna s ovim sustavom.

2. Postavljanje prve parketne daske

Prva daska postavlja se uzduž zida, a između nje i zida postavlja se klin kako bi se osigurao razmak za širenje. Taj razmak sprečava deformacije parketa koje mogu nastati zbog širenja drva uslijed promjena temperature i vlage.

3. Slaganje parketa

Postavljanje parketa nastavlja se red po red, koristeći klik-sustav ili ljepilo, ovisno o vrsti parketa. Daske se slažu čvrsto, a svaka nova daska pridržava se kako bi spoj bio precizan. Ako koristite klik-sustav, pripazite da čujete prepoznatljivi „klik“, što je znak sigurnog spajanja.

4. Postavljanje lajsni i završnih profila

Kad su sve daske postavljene, na red dolazi završni korak – postavljanje lajsni i završnih profila. Lajsne se postavljaju uza zid kako bi se prikrile pukotine, a završni profili omogućuju uredne prijelaze između prostorija ili različitih podnih obloga, poput parketa i pločica.

5. Završna obrada (lak/ulje)

Nakon postavljanja parket je spreman za završnu obradu. Lakiranje daje visok sjaj i dodatnu zaštitu, dok uljenje čuva prirodnu teksturu i toplinu drveta. Obje metode pomažu u očuvanju parketa, ali izbor ovisi o vašem ukusu i uvjetima korištenja prostora.

Najčešće greške kod postavljanja parketa i kako ih izbjeći

Prilikom postavljanja parketa lako je napraviti neke uobičajene greške koje mogu ugroziti njegovu dugovječnost.

Loša priprema podloge

Ako podloga nije pravilno očišćena ili izravnata, parket može brzo početi pucati ili škripati. Temeljita priprema ključno je pravilo u postavljanju parketa.

Pogrešno poravnanje dasaka

Svaka daska treba biti precizno postavljena. Pogrešno poravnanje može uzrokovati vidljive neravnine, a popravak takvih grešaka je složen i skup.

Neostavljanje prostora za širenje

Parket mora imati dovoljno prostora za širenje. Ako se ne ostavi dovoljan razmak uz zidove, dolazi do pucanja i oštećenja parketnih dasaka.

Neispravno spajanje parketnih dasaka

Pogrešno postavljeni spojevi dovode do nestabilnosti cijele strukture poda. Klik-sustav ili pravilno nanošenje ljepila osiguravaju da se daske ne razdvajaju tijekom korištenja.

Održavanje parketnih podova i dugoročno očuvanje kvalitete

Redovito održavanje parketa važno je za očuvanje njegove ljepote i dugovječnosti. Koristite mekane metlice i usisavače za čišćenje i izbjegavajte upotrebu previše vode kako biste spriječili oštećenje drva. Povremeno poliranje i primjena zaštitnih sredstava dodatno čuvaju parket. Ako dođe do oštećenja poput habanja ili ogrebotina, postoje opcije za obnovu poput brušenja i ponovnog lakiranja.

Kada podovi postanu umjetnost

Postavljanje parketa može se činiti kao zahtjevan zadatak, ali s pravim smjernicama i pažljivim pristupom ovaj posao može donijeti trajne rezultate. Pravilna priprema, odabir kvalitetnog parketa i poštivanje svih koraka osiguravaju postojanost i ljepotu poda u godinama koje dolaze. Parket daje vašem domu posebnu toplinu i ugodan osjećaj pod nogama, čineći svaki prostor estetski privlačnim i udobnim.
 
Ako želite saznati više o ovoj temi i pronaći najbolji parket za svoj dom, slobodno potražite savjet od djelatnika u poslovnici Bauhausa ili razgledajte opremu za postavljanje parketa dostupnu na našem webshopu.