Možda vam se čini da je izazovno staviti kupaonicu u potkrovlje, no danas je više nego ikad potrebno iskoristiti baš svaki papreni kvadratni metar prostora. Pročitajte naše ideje za kupaonice u potkrovlju i saznajte kako ih pretvoriti u pametno dizajniran i visoko funkcionalan prostor!
Ključni izazovi i rješenja za kupaonice u potkrovlju
Naravno, prije kretanja u projekt uređenja kupaonice, morate biti svjesni svih izazova ovakvog prostora. Prvo provjerite imate li sve preduvjete za kupaonicu u potkrovlju: uredna statika i izolacija, nagib krova od otprilike 35 stupnjeva te prostor koji je većinom viši od dva metra.
Ako ste sa stručnjacima provjerili da ispunjavate kriterije, vrijeme je da se pozabavite najvećim izazovom: kosim stropovima, odnosno neujednačenim prostorom s manje visine na rubu prostorije gdje najčešće smještamo kupaonske elemente.
Potrebno je zato ili razmisliti o alternativnom smještaju (primjerice, samostojećoj kadi u sredini prostorije) ili dobro izmjeriti visinu prostorije u svim područjima te izračunati koje kupaonski elementi stanu, a da odgovaraju kriterijima za visinu. Savjet: napravite popis elemenata koji su vam apsolutno nužni, a pritom razmišljajte o onome što možete izbaciti jer imate negdje drugdje u domu (primjerice, ormar za pohranu ručnika).
Osim toga, kupaonice u potkrovlju neravnomjerno su osvijetljene, no ovaj problem možete riješiti pametnim iskorištavanjem prirodnog te dobrim usmjerenjem umjetnog svjetla. Pravilna ventilacija, odabir podnog grijanja ili najbolje grijalice za kupaonicu i ugradnja sanitarija također su nešto što dobro planiranje i prilagodba elemenata lako mogu riješiti. Čitajte dalje i saznajte kako!
Planiranje prostora i rasporeda u kupaonici potkrovlja

Prostor ispod kosog stropa nikako ne treba ostati prazan, dapače — čak i sanitarne elemente poput toaleta ili kade možete postaviti upravo ovdje, samo trebate imati dobar nacrt rasporeda.
Kako pravilno iskoristiti prostor ispod kosog stropa
- kupaonski namještaj koji ne zahtijeva visinu — police položene u visini struka, niske komode i ormare te druge vrste spremišta.
- kućanske aparate koji nisu visoki, a svakako zahtijevaju saginjanje prilikom korištenja — perilice za rublje, sušilice i slično
Postavljanje osnovnih sanitarnih elemenata
- Ako ispod nagiba stavljate umivaonik, trebate imati minimalno 40 cm između glave i stropa.
- Tuševi zahtijevaju generalno najmanje 20 cm prostora iznad glave ako imaju ručnu mlaznicu, a 40 cm ako imaju nadglavnu.
- Za kade uz kosim zid trebate imati minimalno 1,80 m visine (mjerite od poda kade). Ako nemate, a baš želite kadu, stojeće kade koje
- Za zahod ispod nagiba pažljivo izmjerite da imate minimalno 2 m visine u dijelu gdje je prednji rub školjke, tako ćete spriječiti udaranje glavom prilikom dizanja s WC-a
Razmislite o dodatnom skladišnom prostoru

Za ovakve kupaonice je iznimno bitno dobro organiziran skladišni prostor. Pripazite da su vam stvari koje često koristite nadohvat ruke i u dijelu u kojem se možete slobodno kretati, a zalihe potrepština ili rjeđe korištene proizvode spremite u niži, skučeniji dio kupaonice. Izaberite kupaonsko ogledalo s ormarićem.
Ako imate iznimno malen prostor, razmišljajte izvan okvira — kupaonski ormarići ili regali prvi su odabir za organizaciju stvari, a postoji i namještaj dizajniran za male kupaonice, no zidne niše ili naslagane kutije (obavezno dignute od poda) možda su zapravo dovoljni za pohranu svega što trebate.
Ideje za sanitarije i namještaj prilagođene potkrovljima
Niskoprofilne WC školjke i umivaonici

Postoje verzije WC-a i umivaonika koji savršeno idu u niže prostore. Samostojeći toalet koji nema spremnik ili viseći koji nema ni postolje ni sustav za ispiranje su dobre opcije jer zahtijevaju puno manje od klasičnog kombiniranog zahoda sa spremnikom. Čak postoje i neobične, ali ekonomične verzije ugradbenog umivaonika integriranog s WC školjkom, gdje voda od pranja ruku odlazi u vodokotlić.
Kade ispod krovnih prozora

Ako nigdje u prostoru nemate visinu za tuš, razmislite o tome da u prostor ispod nagiba krova smjestite kadu. Osim što štede prostor, kade ispod krovnih prozora pružaju divan pogled uz očuvanje privatnosti. Zamislite: večernja kupka uz mirisne svijeće, noćno nebo puno zvijezda i omiljen album. Ima li boljeg rituala za opuštanje pred san?
Tuševi u ravnini poda

Tuševi u ravnini poda razlikuju se od klasičnih jer dolje nemaju tuš kadu, već samo keramičke podne pločice i tuš kanalicu za odljev vode. Kako nisu podignuti, uštedjet ćete na visini, a uz staklena vrata ćete dobiti i estetski kontinuiran prostor koji izgleda kao cjelina bez pregrada i zona.
Boje, materijali i osvjetljenje za kupaonice u potkrovlju
Svijetle boje za vizualno povećanje prostora

Kupaone u potkrovlju su većinom male prostorije, no čak i ako je vaša pozamašne kvadrature, zbog spuštenog stropa će se činiti manjom. Svijetle boje će pomoći da izgleda veće i prozračnije, a pritom se ne morate ograničiti samo na bijelu. Bjelokost, bež i blijedo siva imat će sličan efekt, a ne morate zazirati ni od drugih boja. Dapače, ovo je i dalje prostor u kojem se morate osjećati ugodno, a ne kao da ste u posjetu bolnici, zato slobodno upotrijebite svijetle, pastelne nijanse boja koje inače volite.
Vodootporni materijali za zidove i podove

Ako želite imati tuš u ravnini poda, još prije kupnje definirajte kako će on izgledati u odnosu na ostatak poda — iste ili različite pločice? Bilo za pod ili strop, birajte pločice velikih formata za moderan i jednostavan izgled, a dodatkom vodootpornih panela koji imitiraju drvo ili kamen dajte prostoru “ono nešto”. Svakako birajte samo vodootporne materijale, a pripazite i da se mogu lako očistiti.
Krovni prozori i LED rasvjeta

Svjetlost u ovakvim kupaonicama može biti neravnomjerno raspoređena zbog kosih površina. Kako biste si osigurali dovoljno svjetla u svim dijelovima kupaonice, ugradite LED reflektore u strop ili zidove na različitim visinama, tj. zonama. Za nešto nježnije osvjetljenje postavite i dodatne LED trake oko kupaonskog namještaja. Raširenost rasvjetnih tijela jednostavno će riješiti problem neravnomjernog osvjetljenja!
Dizajnerski savjeti za stilske kupaonice u potkrovlju
Funkcionalnost i higijena su na prvom mjestu, no tko kaže da morate žrtvovati stil? Imamo nekoliko ideja za uređenje uređenje kupaonice u potkrovlju, a na vama je da odaberete!
Minimalistički pristup u uređenju

Ako prije svega cijenite jednostavnost, minimalizam je možda smjer za vas. Odaberite želite li zaobljene ili oštre linije u prostoru i držite se toga pri odabiru svega, od ormarića do sanitarija. Napravite sustav pohrane koji kozmetičke i higijenske potrepštine drži unutra, skrivene od pogleda, kako kupaonica ne bi bila načrčkana šarenim bocama proizvoda.
Teksture i uzorci kao dekorativni elementi

Ako se želite stilski igrati, uvedite zanimljive teksture i uzorke u kupaonicu. Ako niste sigurni kako, odaberite jednu plohu i tamo stavite klasičan uzorak koji odolijeva zubu vremena. Primjer toga su portugalske pločice, raznobojan, a sofisticiran dekor koji nikada ne izlazi iz mode!
Biljke i dekoracije za personalizaciju prostora

Ne zaboravite na završne detalje. Sobne biljke, držači za ručnike i toaletni papir, dozatori za sapun, čaše za četkicu za zube, ručnici i kupaonski tepisi, kvake i ručke, čak i umjetnine — sve su to prilike za igranje s prostorom bez previše ulaganja, a lako ih je promijeniti.
Savjetujemo vam da potražite inspiraciju na internetu i pronađete konkretan stilski uzor. Tako ćete izbjeći nasumično uzimanje dodataka koje može rezultirati neželjenom mješavinom nespojivih elemenata.
Savjeti za funkcionalnost i dugotrajnost kupaonica u potkrovlju
Ventilacija i zaštita od vlage

Kupaonica u potkrovlju potencijalno može imati problema s ventilacijom zbog ograničenih prozora. Kao prvo, probajte se držati pravila da prozore postavljate na najvišim točkama jer tako omogućujete bolju prirodnu ventilaciju.
Ako su prozori maleni ili ih je teško otvoriti, instalacija sustava za mehaničko ventiliranje može pomoći u smanjenju vlage, što će spriječiti stvaranje plijesni.
Pravilno brtvljenje i izolacija

Kupaonicama u potkrovljima prijeti vlaga i niske temperature. Ako izolacija i brtvljenje nisu pravilno izvedeni, može doći do oštećenja zidova, plijesni i gljivica, čak i do strukturalnih oštećenja. Da biste spriječili dugoročnu štetu te imali udoban i energetski učinkovit prostor, bez obzira na to želite li podno grijanje ili radijatorsko grijanje, morate uložiti u kvalitetnu izolaciju i brtvljenje. Najbolji savjet koji vam možemo dati je da angažirate stručnjaka s provjerenim iskustvom!
Redovno održavanje i čišćenje

Naravno, kupaonica će ostati lijepa i čista samo ako se trudite oko njezinog održavanja. Čarobnog štapića nema — tajna je u konzistentnosti!
Redovito uklanjajte kapljice vode s ogledala i staklenih vrata tuša; čistite krovni prozor za vječno divan pogled iz kade; stvari odlažite ondje gdje im je mjesto, a ne gdje je trenutačno zgodno. A budete li sanitarije, kupaonske radijatore, fuge i pločice prali redovito, ostat će čisti čak i uz upotrebu blagih ili potpuno prirodnih sredstava za čišćenje.
Saznali ste kako dobiti funkcionalnu i toplu, a lijepo i moderno uređenu kupaonicu u potkrovlju. Nemojte da vas kosine sputavaju, hrabro krenite u stvaranje vlastitog kupaonskog nacrta i iskoristite svaki centimetar svoga doma. Za sve ostale potrebe i dodatnu inspiraciju posjetite najbližu BAUHAUS poslovnicu ili provjerite ponudu na našem webshopu!